Sertifikalarımız

Bernis Ceviz Bahçesi’nin iyi tarım uygulamaları (ITU) sertifikaları Kavacıkköyü Ceviz ve Badem Üreticileri Derneği başkanı olan babam Eyyüp Özvardar tarafından yine aynı dernek adına alınmıştır. Bernis Ceviz Bahçesi markamızın kurulmasıyla zirai ilaç kalıntısı olmadan ürünlerimizi üretmenin haklı gururunu yaşıyor ve bu üretim şeklimizi belgelerle sizlere sunuyoruz.

İyi Tarım Sertifikası Nedir?  

Ürün çeşidi, ürünün bulunduğu coğrafi bölge, gübre, ilaç uygulama zamanı, uygulama nedeni, teknik izin, kullanılan kimyasalın ticari ismi ve miktarı, uygulama aleti, operatörün ismi ve uygulama zamanından kaç gün sonra hasat yapılması gerektiği, sulama zamanı, yöntemi ve miktarı gibi bilgilerin tamamı T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI tarafından incelenip, uygun koşulların sağlanması takdirde üreticiye verilen belgedir. 

İyi tarım Uygulamaları sertifikasına sahip ürünün; kimyasal,fiziksel,mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği; üretimi sırasında insan,işçi ve diğer canlıların olumsuz etkilenmediği; üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği anlaşılır.

Denetim sürecinde bütün gerekli koşullar uygun hale geldiğinde Yeterli uygunluk seviyesine erişmiş üretici, incelemeler neticesinde mahsulün pazarlanacağı ülkelerde geçerli olan azami bitki muhafazası, ürünün kalıntı sınırlarını aşacak ölçüde kalıntı saptanmadığı takdirde “İyi Tarım Sertifikası” almaya hak kazanır.

Pestisit Nedir?

Gıda maddelerinin üretimi, tüketimi, depolanmaları esnasında gıdalara zarar veren mikroorganizma ve zararlıları uzaklaştırmak veya yok etmek, bunlara ilave olarak bitkilerin büyümesini düzenlemek amacıyla da kullanılabilen, gıdalara veya doğrudan insan ve hayvanlara hastalık etmeni taşıyan halk sağlığı zararlılarını kontrol etmek amacıyla kullanılan, kimyasal ya da biyolojik ürünlerin tümüne pestisit adı verilmektedir.

Pestisit Analizi Nedir?

Gıda, yem gibi tarım alanında yetişen bitkileri zararlılardan korumak için yapılan mücadele yöntemidir. Bu işlem sırasında kullanılan ilaç miktarı ve çeşidi önemlidir. İlaç, ambalajı üzerinde belirtilen oranlarda kullanılmalıdır. Gereğinden fazla kullanıldığında ilaçlama yapılan üründe fazla miktarda kalır veya daha geç parçalanır. Bu durumda gıdanın tüketilmesi halinde, ilaç insanların vücudunda kalarak zamanla özellikle de karaciğerde birikir ve ilerki yaşlarda kansere yol açar. Çünkü bu ilaçların vücuttan atılması zordur ve suda çözülmezler. Kullanılan ilacın kendisi de önemlidir. Ulusal veya uluslararası yasaklanmış ilaçlar vardır. Bunlar hiç kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar hem tehlikeli hem öldürücü olabilmektedir. Özellikle Bölgemizde yoğun olarak tarımsal üretim (meyve sebze) yapıldığından bu ürünlerin zirai ilaç kalıntısı analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

 

2019 Bernis Ceviz Bahçesi İyi Tarım Uygulamaları(İTU) Sertifikası  

2020 Bernis Ceviz Bahçesi İyi Tarım Uygulamaları(İTU) Sertifikası